Vychází unikátní výpravná publikace Malované opony divadel českých zemí

 

Vychází unikátní výpravná publikace Malované opony divadel českých zemí

Od Aše po Žamberk, od Mikoláše Alše po Františka Ženíška, od nejmenšího souboru hrajícího na rozkládacím jevišti v zapadlých vesničkách až po Národní divadlo – výpravná obrazová publikace Malované opony divadel Českých zemí vycházející právě v těchto dnech přináší komplexní pohled na svébytnou součást bohatého kulturního dědictví českého divadla. Na více než 400 stranách přinášejí autoři komentované reprodukce a obrazové ukázky několika set opon z různých období i koutů České republiky, které jsou uspořádány podle zobrazovaného motivu – například kapitoly Múzy, Mýty české historie či Obrazy domova, anebo podle užívání – opony loutkových divadel, železné opony či opony ve službách scénografie.

„Dokumentace začala vznikat na konci devadesátých let v souvislosti s projektem Dějiny ochotnického divadla v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a celý proces vykrystalizoval při zpracovávání elektronické encyklopedické Databáze českého amatérského divadla. Tato publikace je jedinečnou příležitostí představit veřejnosti souhrnný pohled na dosud rozptýlené bohatství, jehož si zatím v celistvosti nevšimli ani historici výtvarného umění, ani teatrologové,“ vysvětluje historik divadla Jiří Valenta, editor publikace a jeden ze zakladatelů Databáze českého amatérského divadla.

Soubornou knihu vydává v grafické úpravě Martina Tallera Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) jako doplnění Databáze českého amatérského divadla (www.amaterskedivadlo.cz). Publikace vyšla za podpory grantu Finančních mechanismů EHP / Norska jako součást projektu „Uchování a prezentace kulturního dědictví českého a světového divadla“. Publikace Malované opony divadel českých zemí bude v prodeji za cenu 500,- Kč, v Institutu umění – Divadelním ústavu a v NIPOS nebo on-line na adrese www.nipos-mk.cz ji lze získat s 15% slevou.