Vychází unikátní výpravná publikace Malované opony divadel českých zemí

Od Aše po Žamberk, od Mikoláše Alše po Františka Ženíška, od nejmenšího souboru hrajícího na rozkládacím jevišti v zapadlých vesničkách až po Národní divadlo – výpravná obrazová publikace Malované opony divadel Českých zemí vycházející právě v těchto dnech přináší komplexní pohled na svébytnou součást bohatého kulturního dědictví českého divadla.

Malované opony na našich stránkách

Na podzim letošního roku vyjde unikátní publikace Malované opony českého divadla. Ukázky opon z různých let i koutů České republiky si můžete prohlédnout v naší galerii - http://www.theatre-heritage.cz/gallery/50.

Databázi amatérského divadla doplnila interaktivní mapa

Nová, vizuálně přehledná interaktivní mapa umožňuje návštěvníkům pátrat v divadelní minulosti i 9 000 měst a obcí. Každé místo na mapě obsahuje výpis již zaniklých i dosud existujících amatérských spolků, přehled místních divadelních přehlídek a také informaci o první doložené zprávě o amatérském divadle v dané obci. Díky tomu mohou uživatelé získat komplexní představu o koncentraci divadelních aktivit v celé České republice, v jednotlivých regionech, nebo dokonce prozkoumávat a vzájemně porovnávat sousedící obce.

Databáze divadelních fotografií

Od začátku února naleznete na www.divadelnifotografie.cz internetovou databázi divadelních fotografií. K dnešnímu dni nabízí snímky téměř dvou set autorů z téměř 4 000 inscenací uvedených na různých scénách po celé České republice.

Radovan Lukavský ve fotografii

U příležitosti výročí nedožitých devadesátých narozenin Radovana Lukavského Vám přinášíme sérii fotografií tohoto výjimečného umělce. Fotografie si můžete prohlédnout na http://www.theatre-heritage.cz/cs/gallery/41.

Oslava výročí Jaroslava Krejčího

U příležitosti nedožitých 80. narozenin Jaroslava Krejčího a retrospektivní výstavy jeho díla, která se uskuteční od 22. října do 8. listopadu na Novoměstské radnici v Praze, zveřejňujeme v naší virtuální galerii sérii fotografií.

Amatérské divadlo u nás

Zapojte se do vybudování databáze amatérského divadla i vy. Jakékoli další informace a dokumenty o současném životě českého amatérského divadla i jeho historii, souborech, osobnostech či přehlídkách velice vítáme. Více informací na www.amaterskedivadlo.cz.

Jiráskův Hronov začíná

Letošní 79. ročník přehlídky amatérského divadla Jiráskův Hronov proběhne od 31. července do 8. srpna. Program se skládá z hlavního bloku nejúspěšnějších inscenací vzešlých z celostátních přehlídek a zahraničních hostů doplněných výstavami nebo koncerty. Více na www.jiraskuvhronov.cz.